Polska prezydencja w Radzie UE rozpoczęta z rozmachem w Teatrze Wielkim

54244858039 33c6587474 c
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Polska prezydencja w Radzie UE rozpoczęta z rozmachem w Teatrze Wielkim

Wieczór 3 stycznia zapisał się na kartach historii jako symboliczny początek polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala otwarcia, w której uczestniczyli Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.

Premier Tusk, otwierając wydarzenie, zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed Europą w najbliższym czasie oraz na rolę Polski jako przewodniczącego:

„Europa ma szczęście, że w tym bardzo trudnym momencie naszej historii, to Polska będzie wypełniała misję prezydencji. My w Polsce dobrze wiemy, że trzeba odnaleźć w sobie siłę, wiarę i nadzieję. Trzeba odnaleźć na nowo sens wolności, sens tego, czym jest Europa.”

Antonio Costa, nawiązując do rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, podkreślił znaczenie Polski w europejskiej wspólnocie:

Czytaj dalej

Powiązany temat

„Polska jest jednym z największych sukcesów w historii rozszerzenia Wspólnoty i najlepszą inwestycją geostrategiczną dokonaną przez Europę, która pozwoliła na zagwarantowanie wolności i demokracji po długich okresach naznaczonych ustrojami totalitarnymi.”

Symboliczne miejsce i muzyczne arcydzieła
Gala odbyła się w monumentalnym Teatrze Wielkim, będącym nie tylko świadkiem burzliwej historii Polski, ale również jednym z największych teatrów operowych na świecie. Radzimir Dębski Jimek, znany z nowatorskich interpretacji muzycznych, zaprezentował utwory skomponowane specjalnie na tę okazję, w tym premierową kompozycję „Ukłon”.

Wieczór wypełniły dzieła polskich kompozytorów, a także wspólne wykonanie „Ody do radości” – hymnu Unii Europejskiej. Koncert transmitowany przez TVP1 prowadziła Grażyna Torbicka.

Program koncertu:

  • Mazurek Dąbrowskiego
  • Radzimir Dębski: „Hoax”, „Crux”, „Odrodzenie”, „Tren Warszawskiego Getta”, „Ukłon” (prapremiera)
  • „Oda do radości”

Wieczór w Teatrze Wielkim stanowił nie tylko muzyczne święto, ale również wyraz jedności i siły europejskiej wspólnoty, w której Polska odgrywa kluczową rolę.

[Best_Wordpress_Gallery id=”137″ gal_title=”PP2025″]


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry