Przełom w energetyce lokalnej: BOŚ i WFOŚiGW wspierają rozwój spółdzielni energetycznych

fot. boŚ s.a.
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Bank Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisali porozumienie, które ma kluczowe znaczenie dla przyszłości samorządów i mieszkańców Dolnego Śląska. Jego celem jest rozwój spółdzielni energetycznych, które umożliwią gminom i powiatom zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Pilotażowe wsparcie dla lokalnych społeczności energetycznych

Podpisana umowa dotyczy pilotażowego programu wspierającego tworzenie spółdzielni energetycznych, które pozwolą na bardziej racjonalne gospodarowanie energią na poziomie lokalnym. Chodzi o budowę zdecentralizowanych rynków energii, w których mieszkańcy i samorządy będą mogli nie tylko produkować, ale i efektywnie zarządzać oraz konsumować energię elektryczną i cieplną.

Pilotaż obejmie dwie lub trzy spółdzielnie energetyczne na Dolnym Śląsku. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie samorządom pierwszego kroku na drodze do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej. Jak podkreśla Bartosz Kublik, prezes BOŚ, dobrze skonstruowana spółdzielnia powinna bazować na bilansie przychodów i kosztów oraz zarządzać przepływami energii w sposób optymalny.

„Obecne warunki uelastyczniania rynku energetycznego stwarzają ogromną szansę na cywilizacyjny skok dla społeczności lokalnych. BOŚ, razem z WFOŚiGW, podejmuje strategiczną współpracę na rzecz ekologicznej przyszłości Polski” – podkreśla Kublik.

Samorządy i mieszkańcy w centrum transformacji energetycznej

Partnerstwo BOŚ i WFOŚiGW to nie tylko możliwość finansowania projektów energetycznych, ale także szansa na realne korzyści dla mieszkańców. Dzięki rozwojowi lokalnych spółdzielni energetycznych możliwe będzie m.in. ograniczenie wahań cen prądu i ciepła, a także tworzenie nowych miejsc pracy.

Czytaj dalej

Powiązany temat

„Naszym celem jest wypracowanie modelu technicznego i finansowego, który posłuży jako wzór dla kolejnych spółdzielni w Polsce” – zaznacza Paweł Łapacz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Pilotaż otwiera drogę do zmian w prawie i nowych form finansowania

Wnioski płynące z programu pilotażowego mogą stać się podstawą do postulowania zmian legislacyjnych wspierających rozwój wspólnot energetycznych. Docelowo projekt ma przyczynić się do ułatwienia finansowania inwestycji w OZE, a także stworzenia skutecznych procedur bankowych dla długoterminowego wsparcia spółdzielni energetycznych.

Dzięki tej inicjatywie samorządy oraz mieszkańcy zyskają nowe narzędzia do realizacji projektów ekologicznych, co przełoży się na czystsze powietrze, tańszą energię i lepszą jakość życia dla przyszłych pokoleń.

Źródło informacji PAP/BOŚ SA


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry