Wrocławska Noc Muzeów 2025 – sztuka, historia i emocje w czterech odsłonach

wroclawska noc muzeów
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Noc Muzeów 2025 we Wrocławiu zapowiada się na jedną z najciekawszych edycji ostatnich lat. W sobotę, 17 maja, cztery oddziały Muzeum Narodowego otworzą swoje podwoje dla zwiedzających w godzinach wieczorno-nocnych. Czekać będą nie tylko wystawy, ale też warsztaty, performance’y, spacery tematyczne i specjalne oprowadzania.

W centrum wydarzeń znajdzie się Muzeum Narodowe przy pl. Powstańców Warszawy, gdzie – poza klasycznymi ekspozycjami sztuki śląskiej, polskiej i europejskiej – organizatorzy zapraszają na spacer „Na ptasich skrzydłach pośród obrazów”, który pozwoli dostrzec skrzydlatych bohaterów dzieł sztuki. Dla najmłodszych przygotowano „Wieczór z modną czarownicą Teklą”, a dla starszych – warsztaty plastyczne o rewolucjach w modzie XX wieku. Gwoździem programu będzie oprowadzanie po wystawie „Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)”, która – jak podkreślają organizatorzy – skłania do refleksji nad miejscem kobiety w historii PRL-u i rolą ubioru w procesach społecznych.

W Muzeum Etnograficznym przy ul. Traugutta dominować będzie wątek kolejowy. Otwarcie wystawy „Dolny Śląsk pnie się w górę” ukaże związek przemysłu i rzemiosła z trasą Śląskiej Kolei Górskiej. Będzie można obejrzeć porcelanę z Wałbrzycha, blaudruki z Gryfowa czy koronki z Jeleniej Góry, a wieczorem – wziąć udział w kuratorskim oprowadzaniu.

Sztukę nowoczesną i kontemplację fotografii Zdzisława Beksińskiego zapewni Pawilon Czterech Kopuł. Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Fenomenalny” przybliży mniej znane aspekty twórczości Beksińskiego – jego poszukiwania w fotografii i walce z granicami medium. Na zakończenie wieczoru odbędzie się performance „Oczami człowieka” inspirowany jego zdjęciami.

Nie zabraknie także możliwości darmowego zwiedzania jednej z największych atrakcji turystycznych Polski – Panoramy Racławickiej. Od godziny 16:00 do 24:00 obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka będzie prezentowany podczas 15-minutowych seansów. Organizatorzy uprzedzają jednak o możliwych kolejkach i braku możliwości skorzystania z szatni.

Czytaj dalej

Powiązany temat

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny, a dzień po Nocy Muzeów – w niedzielę 18 maja – placówki będą otwarte od południa, z wyjątkiem Panoramy Racławickiej, która funkcjonować będzie według standardowego grafiku.


Źródło: materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry