Gdy wszyscy inwestują – Oborniki Śląskie śpią spokojnie

Spiace oborniki
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Gdy wszyscy inwestują – Oborniki Śląskie śpią spokojnie

W całym powiecie trzebnickim ruszają nowe inwestycje sportowe za miliony złotych z funduszu wojewódzkiego. Wszystkim się udało – poza Obornikami Śląskimi. Dlaczego? Bo „Tu nam się podoba”.


 Milczenie wśród tłumu głosów

Gdy radni gminni udzielali burmistrzowi Arkadiuszowi Poprawie kolejnego wotum zaufania, nie padło ani jedno pytanie o to, dlaczego Oborniki Śląskie jako jedyna gmina w powiecie nie znalazła się na liście beneficjentów Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Bazy Sportowej 2025.

Podczas gdy Zawonia otrzymała 800 tys. zł, Żmigród400 tys. zł, Trzebnica500 tys. zł, Wisznia Mała400 tys. zł, a nawet Prusice uzyskały wsparcie na kontrowersyjny „Park Dinozaura” – Oborniki Śląskie nie otrzymały ani grosza.


 „Tu nam się podoba”

Hasło promujące działania władz gminy, „Tu nam się podoba”, zaczyna coraz częściej brzmieć jak hasło samozadowolenia, a nie zachęta do rozwoju. Gdy inne samorządy pozyskują środki zewnętrzne, szukają partnerstw, budują orliki i hale sportowe – w Obornikach Śląskich nie złożono nawet skutecznego wniosku do jednego z najważniejszych programów wsparcia infrastruktury sportowej w regionie.

Co bardziej gorzkie – nikt się tym faktem nawet nie zainteresował.

Czytaj dalej

Powiązany temat


 Wotum za… brak działania?

Gmina z największym potencjałem w powiecie, z prężnie rozwijającymi się osiedlami, szkołami pełnymi dzieci, brakiem boisk wielofunkcyjnych na wielu wsiach i kiepskim stanem obecnych obiektów – nie aplikuje o środki, które innym udało się zdobyć bez problemu.

Ale rada miejska i burmistrz nie wydają się tym poruszeni. Wręcz przeciwnie – w klimacie zadowolenia i samozachwytu przyznano wotum zaufania, jakby brak aktywności był cnotą, a nie zaniechaniem.


Powtarzający się schemat

To nie pierwszy raz, gdy Oborniki Śląskie omijają dostępne fundusze. Podobne wątpliwości pojawiały się przy okazji programów środowiskowych, kanalizacyjnych i edukacyjnych. Zamiast inicjatywy – jest bierność. Zamiast strategii – zachwyt nad statusem quo.


 Gdzie są radni? Gdzie jest OSiR?

Gmina, która chwali się swoją „atrakcyjnością”, nie potrafi zadbać o młodych mieszkańców w zakresie najprostszych potrzeb – nowoczesnych, ogólnodostępnych boisk i sal sportowych. Brak dotacji z funduszu wojewódzkiego powinien być alarmem, nie powodem do milczenia.

Ale w radzie cisza. Może dlatego, że jak mówią niektórzy:

„Tu nam się podoba. Nawet jak nic się nie robi.”


📌 Podsumowanie

  • Oborniki Śląskie jako jedyna gmina powiatu nie otrzymały żadnej dotacji z funduszu sportowego 2025

  • Brak reakcji ze strony władz i radnych

  • Hasło „Tu nam się podoba” coraz częściej bywa interpretowane jako „Tu nie musimy nic robić”


Źródło informacji: Radio DTR na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr 21/2025, dane z lipca 2025 r.


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry