Tragedia z Wałbrzycha impulsem do działania. Wojewoda powołuje zespół do walki z przemocą rówieśniczą w szkołach

wojewoda żabska przeciw hetowi
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Tragiczna śmierć uczennicy z Wałbrzycha, której przyczyną mógł być długotrwały hejt, wstrząsnęła opinią publiczną i zmobilizowała władze województwa dolnośląskiego do konkretnych działań. Wojewoda Anna Żabska zapowiedziała utworzenie specjalnego zespołu ekspertów, który przygotuje praktyczne rekomendacje dla samorządów w zakresie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej i mowie nienawiści w szkołach.

„Potrzebujemy realnych narzędzi i wspólnych działań, by chronić dzieci i młodzież. Nie możemy dopuścić do kolejnych tragedii” – mówiła wojewoda podczas spotkania z przedstawicielami dolnośląskich samorządów i instytucji oświatowych.

Zespół będzie miał charakter interdyscyplinarny – obok samorządowców i przedstawicieli kuratorium oświaty, znajdą się w nim również eksperci z dziedziny psychiatrii dziecięcej i psychologii. Jego zadaniem będzie opracowanie systemowych rozwiązań, które będą mogły być wdrożone w każdej gminie.

W spotkaniu z wojewodą wzięli udział m.in.: wicemarszałek województwa dolnośląskiego Wojciech Bochnak, radna sejmiku Monika Włodarczyk, przedstawiciele miast Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Głogów oraz dolnośląska kurator Ewa Skrzywanek i naczelnik Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu mł. insp. Paweł Adamczak.

„Musimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Żaden samorząd nie powinien zostać z tym problemem sam” – mówili uczestnicy spotkania. Wiele szkół, jak wskazywali, już teraz prowadzi działania profilaktyczne: warsztaty, kampanie społeczne i szkolenia. Jednak to wciąż za mało, by odpowiedzieć na skalę zjawiska.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kuratorium zapowiada, że jeszcze w tym roku – w ramach organizowanych konferencji – nauczyciele, rodzice i uczniowie otrzymają konkretne narzędzia i sprawdzone metody walki z wykluczeniem i przemocą.

Równolegle samorząd województwa dolnośląskiego uruchamia program wsparcia psychologicznego i terapeutycznego dla dzieci i młodzieży, którego budżet na 2025 rok wyniesie blisko 5 mln zł. Środki te trafią do 49 poradni psychologiczno-pedagogicznych w regionie i umożliwią zarówno indywidualne, jak i grupowe zajęcia z uczniami.

Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Powiązany temat

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry