Nie wyrzucaj leków do śmieci! Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem dla zdrowia i środowiska

Nie wyrzucaj leków do smieci
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Leki nie trafiają do kosza – tylko do odpowiednich punktów!

Wciąż zbyt wielu Polaków wyrzuca przeterminowane leki do kosza lub – co gorsza – do toalety. Jak ostrzegają eksperci cytowani przez PAP, takie działania mogą mieć dramatyczne konsekwencje: od skażenia wód gruntowych, przez wzrost antybiotykooporności, aż po zagrożenie życia spowodowane dostępem do silnych substancji przez osoby niepowołane.

– Ludzie nie mają świadomości, że jeśli wyrzucają niewykorzystane lekarstwa do śmieci, generują problem ekologiczny – mówi prof. Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Jeśli trafią one na wysypisko, prędzej czy później przedostaną się do środowiska.

Z danych zebranych w Krakowie i Warszawie wynika, że rocznie zbiera się dziesiątki, a nawet setki ton niezużytych leków. W stolicy tylko w 2024 roku mieszkańcy oddali ponad 130 ton farmaceutyków do utylizacji. Ale to wciąż kropla w morzu – Kardas szacuje, że aż 10 tysięcy ton leków rocznie może trafiać bezpośrednio do środowiska.


Co się dzieje z lekami wyrzuconymi do ścieków?

– Oczyszczalnie ścieków nie są w stanie usunąć leków z wody – wyjaśnia Kardas. – Te substancje trafiają potem do rzek, jezior i mórz.

To nie tylko problem ekologiczny. Kiedy resztki leków w niewielkich dawkach zalegają w środowisku, dochodzi do przyspieszonej ewolucji bakterii opornych na antybiotyki. A to oznacza, że w przyszłości leki, które dziś leczą, mogą stać się nieskuteczne.


System zbiórki – niewystarczający i nieczytelny

Eksperci i farmaceuci zwracają uwagę, że system utylizacji leków w Polsce nie działa sprawnie. Z jednej strony nie wszystkie apteki chcą uczestniczyć w zbiórce, a z drugiej – brakuje centralnej, ogólnopolskiej bazy danych, gdzie można oddać przeterminowane leki.

– Niektóre apteki chowają pojemniki na zapleczu ze względów bezpieczeństwa – informuje Marian Witkowski z Naczelnej Izby Aptekarskiej. – Czasem zdarza się, że uzależnione osoby próbują dobrać się do zawartości pojemników.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że apteki nie mają obowiązku prowadzenia zbiórki leków. To gminy odpowiadają za ich organizację, a apteki mogą jedynie uczestniczyć w niej dobrowolnie.


Europejski apel naukowców i konkretne propozycje

Z inicjatywy prof. Kardasa europejscy naukowcy podpisali w Brukseli apel do Komisji Europejskiej i rządów krajowych o pilne zmiany:

Czytaj dalej

Powiązany temat

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  1. Edukację pacjentów o tym, jak postępować z lekami.

  2. Obowiązkowe oznaczenia na opakowaniach z informacją, jak zutylizować lek.

  3. Narodowe systemy informowania o lokalizacjach zbiórek.

– Nauczyliśmy się już, że baterii nie wolno wyrzucać do kosza. A leki? Są często jeszcze bardziej niebezpieczne – puentuje Kardas.


Nie rób zapasów i pytaj w aptece

Marian Witkowski apeluje również o rozsądne kupowanie leków. Tworzenie domowych zapasów kończy się często koniecznością ich wyrzucenia.

– Pomyślmy o przyszłości naszych dzieci i wnuków, które odziedziczą po nas Ziemię – przypomina.

Źródło Nauka w Polsce


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry