Kampania „Zwolnij, bo się przejedziesz” – nowa inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa na drogach

zwolnij bo się przejedziesz
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Pośpiech, przecenianie własnych umiejętności i nadmierna pewność co do możliwości samochodu – to główne przyczyny przekraczania prędkości przez polskich kierowców. Problem ten stał się tematem nowej ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zwolnij, bo się przejedziesz”, zainaugurowanej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działającą przy Ministerstwie Infrastruktury.

Nową inicjatywę wspierają minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister Stanisław Bukowiec oraz ambasador kampanii, aktor Dawid Ogrodnik. – Co piąty wypadek w Polsce wynika z niedostosowania prędkości do warunków ruchu. Co więcej, to najczęstsza przyczyna wypadków śmiertelnych. Dlatego nie tylko startujemy z kampanią edukacyjną, ale także wprowadzamy zmiany w przepisach, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa – podkreślił minister Klimczak.

Nowe przepisy dla kierowców

W ramach działań rząd planuje m.in.:

  • zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h także poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych,
  • wdrożenie okresu próbnego dla młodych kierowców,
  • możliwość prowadzenia samochodów osobowych przez osoby, które ukończyły 17 lat,
  • surowsze kary dla kierowców łamiących zakaz prowadzenia pojazdów.

Dane policyjne wskazują, że aż 80% wypadków śmiertelnych zdarza się na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, zwykle przy dobrych warunkach atmosferycznych. – To pokazuje, że największym problemem jest brawura kierowców. Dlatego nowe przepisy muszą być bardziej restrykcyjne – zaznaczył wiceminister Bukowiec.

Reklama
Reklama

Czytaj dalej

Powiązany temat

Reklama
Reklama
zwolnij bo się przejedziesz baner Kampania społeczna „Zwolnij, bo się przejedziesz”

Zatrzymać ryzykowne nawyki

Kampania „Zwolnij, bo się przejedziesz” ma na celu uświadomienie kierowcom konsekwencji ich decyzji. Organizatorzy wskazują, że zbyt szybka jazda często wynika z błędnego przekonania o własnej nieomylności: „znam trasę, wiem, jakie są ograniczenia”, „mam nowy samochód, jeżdżę szybko, ale bezpiecznie”, czy „wszyscy tak jeżdżą, więc to normalne”.

Chcemy dotrzeć do kierowców w sposób, który zmusi ich do refleksji. Bohater kampanii, grany przez Dawida Ogrodnika, nie poucza, nie moralizuje – po prostu mówi jak najlepszy kolega: „Warto zwolnić” – wyjaśnił sekretarz KRBRD Konrad Romik.

Kampania ma na celu zmianę mentalności kierowców i pokazanie, że rozsądna jazda to nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim dbałość o własne życie i bezpieczeństwo innych.

Zwolnij, bo się przejedziesz! – ruszyła kampania o bezpieczeństwie na drogach!

📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry