Koniec listów w Danii. 400 lat historii poczty przechodzi do przeszłości

koniec poczty w danii
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Po czterech wiekach tradycji Dania żegna papierowe listy. Państwowa poczta PostNord ogłosiła, że z końcem 2025 roku dostarczy ostatni klasyczny list, zamykając epokę, która rozpoczęła się jeszcze za panowania króla Christiana IV.


400 lat duńskiej poczty

Historia duńskiej poczty sięga roku 1624, kiedy król Christian IV wydał dekret powołujący państwową służbę pocztową. Był to jeden z pierwszych zorganizowanych systemów komunikacji w Europie. Przez kolejne cztery stulecia duńskie listy stanowiły symbol solidności i zaufania.

W 2024 roku PostNord świętował jubileusz hasłem:

„400 years of connecting people” – 400 lat łączenia ludzi.

Teraz, po czterech wiekach, ta historia dobiega końca.

Czytaj dalej

Powiązany temat


Ostatni list 30 grudnia 2025

Z końcem 2025 roku PostNord zakończy doręczanie tradycyjnych listów.

„PostNord will deliver its final letter in Denmark at the end of 2025. From 2026, we will focus exclusively on parcels.” – poinformowała spółka.

Powodem jest ogromny spadek wolumenu korespondencji – od 2000 roku liczba listów wysyłanych w Danii zmniejszyła się aż o 90 proc.


Cyfrowy świat zamiast koperty

Władze Danii zapewniają, że rynek pozostanie otwarty dla prywatnych operatorów, ale utrzymanie krajowej sieci doręczeń listów stało się ekonomicznie nieopłacalne.
To symboliczny koniec epoki, w której papierowy list był czymś więcej niż tylko środkiem komunikacji – był gestem, emocją i śladem człowieka.

„To tak, jakby zgasło światło w ostatnim oknie starego miasta” – piszą duńskie media.


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry