Nowa era komunikacji aglomeracyjnej. Wrocław łączy siły z sąsiadami

Gra 2662
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Nowoczesne autobusy, wygodniejsza podróż i integracja biletowa. Rewolucja w komunikacji aglomeracyjnej Wrocławia

Wrocław wraz z sąsiednimi gminami Długołęka, Wisznia Mała i Czernica uruchamia od sierpnia nową, zintegrowaną siatkę połączeń autobusowych. Na trasach pojawi się aż 66 nowoczesnych pojazdów – niemal wszystkie fabrycznie nowe, z których jedenaście to pojazdy elektryczne. Władze Wrocławia chwalą się: to największa taka inwestycja w historii aglomeracji, a jej wartość sięga 700 milionów złotych.

– Wrocław to dziś prawie 900 tysięcy mieszkańców, a codziennie z infrastruktury miejskiej korzysta nawet 1,2 miliona osób. Rozbudowa i integracja komunikacji zbiorowej to nasz priorytet – tłumaczy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, podkreślając, że system URBANCARD obejmie także kolejne gminy, a pasażerowie skorzystają z jednolitych zasad zakupu biletów.

Nowe autobusy wyjadą na trasy już od 2 sierpnia (etap I – Długołęka), a od października komunikacja obejmie również Wisznię Małą i Czernicę. Łącznie obsłużonych zostanie 17 linii aglomeracyjnych oraz 4 linie miejskie. W pierwszej kolejności przewoźnicy (konsorcja Kłosok i Nowak Transport) uruchomią 46 fabrycznie nowych autobusów marki SOR, w tym najdłuższe przegubowe pojazdy oraz modele elektryczne. Jesienią dołączą do nich także nowoczesne Mercedesy.

Co zyskają mieszkańcy? Nowoczesność i wygodę. Autobusy wyposażono m.in. w klimatyzację, Wi-Fi, ładowarki USB, defibrylatory AED oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa (alkoblokada, wykrywanie pieszych i rowerzystów w „martwym polu”, asystent hamowania). Pomyślano też o osobach z niepełnosprawnościami – pojazdy są w pełni niskopodłogowe, mają rampy i miejsca dla wózków, specjalne udogodnienia dla osób z psem asystującym czy oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Zmienia się również sposób płacenia za przejazdy. Od sierpnia w autobusach kursujących na terenie Długołęki bilety można kupić tylko w kasownikach – płacąc kartą lub telefonem, a kierowcy nie będą już prowadzić sprzedaży. Ułatwienia obejmą także aplikacje mobilne, automaty biletowe i szeroką sieć punktów partnerskich.

Wszystko to ma przełożyć się na realną poprawę częstotliwości kursów – w przypadku Długołęki liczba połączeń wzrośnie aż o 30%, a w weekendy nawet dwukrotnie. Kolejne linie zostaną uruchomione po zakończeniu inwestycji drogowych w regionie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Samorządowcy podkreślają, że to dopiero początek budowania prawdziwie aglomeracyjnego systemu transportowego, z którego korzystać będzie można na jednolitych zasadach – zarówno we Wrocławiu, jak i sąsiednich gminach.

Cytaty:

  • „Dzięki współpracy naszego miasta z coraz większą liczbą sąsiednich samorządów, poszerzamy możliwość podróżowania między gminami. Zwiększamy liczbę połączeń, a gmina Długołęka dołącza do systemu URBANCARD.” – prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

  • „Cieszymy się na tę współpracę, ponieważ zwiększona częstotliwość kursowania, wprowadzenie nowoczesnych, ekologicznych pojazdów oraz ujednolicenie taryfy i systemu biletowego staje się faktem.” – Joanna Adamek, zastępczyni Wójta Gminy Długołęka

Podsumowanie dziennikarskie

Nowa era komunikacji aglomeracyjnej staje się faktem – wygoda, bezpieczeństwo i dostępność będą na wyższym poziomie niż kiedykolwiek. Integracja Wrocławia z okolicznymi gminami, inwestycja w tabor i system URBANCARD to milowy krok w stronę nowoczesnej i przyjaznej pasażerom komunikacji publicznej.


Źródło informacji: komunikat prasowy Wrocławia z 30.07.2025


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry