Paniowice: Natura 2000 z widokiem na wysypisko

Paniowice i smieci
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Paniowice: Natura 2000 z widokiem na wysypisko. Mieszkańcy pytają – gdzie są urzędy?

Na terenie wsi Paniowice (gmina Oborniki Śląskie), w bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska Kopalnia Wrocław przy ul. Odrzańskiej 11, rozciąga się teren objęty programem Natura 2000 „Dolina Widawy”. Miejsce to, zgodnie z prawem, powinno być szczególnie chronione ze względu na unikalne siedliska i gatunki. Tymczasem – jak alarmują mieszkańcy – od lat jest ono systematycznie zasypywane gruzem i odpadami.

„Nie mamy pomocy od nikogo, były zgłoszone już do głównego inspektora ochrony środowiska. Wielokrotnie… Oni odesłali sprawę na gminę Oborniki Śląskie i cisza od paru lat” – relacjonuje jeden z mieszkańców w rozmowie z naszą redakcją, pokazując zdjęcia wykonane w październiku i w ostatnich tygodniach.

Na fotografiach widać zwały gruzu budowlanego: beton, cegły, płytki, a także odpady plastikowe i materiały izolacyjne. Wszystko to w miejscu, które – zgodnie z przepisami – powinno być wolne od jakiejkolwiek działalności zagrażającej przyrodzie.

Wielokrotne zgłoszenia – brak reakcji
Według relacji mieszkańców, problem zgłaszano do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a także do gminy Oborniki Śląskie. Efekt? – „cisza” – mówią nasi rozmówcy.

Radni i urzędnik – wiedzieli, ale co zrobili?
W sprawie ochrony środowiska w gminie kluczową rolę odgrywa Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska – Monika Wiszniowska. To właśnie ten wydział ma obowiązek reagować na sygnały o nielegalnym składowaniu odpadów.

Dodatkowo, w Radzie Miejskiej działa Komisja Ochrony Środowiska, której przewodniczy Dawid Stawiak, a wiceprzewodniczącym jest Marek Mańczak. W jej skład wchodzą także: Agnieszka Zakęś, Maciej Borowski, Paulina Walczak, Joanna Musiał oraz Beata Jadwińska. To właśnie ta komisja powinna monitorować takie sytuacje, zabiegać o interwencję i rozliczać działania urzędników.

Pytanie brzmi: skoro sprawa była zgłaszana „od lat” – czy członkowie komisji i kierownik wydziału faktycznie podjęli skuteczne działania?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czytaj dalej

Powiązany temat

Pytania do urzędów i radnych
Redakcja zwróci się do:

  • Moniki Wiszniowskiej – o wskazanie właściciela terenu, przeprowadzone kontrole i decyzje,

  • członków Komisji Ochrony Środowiska – o informację, kiedy sprawa była omawiana, jakie wnioski podjęto i dlaczego brak jest efektów,

  • WIOŚ, GIOŚ i RDOŚ – o interwencje w sprawie i ich efekty.

Dlaczego to ważne?
Obszary Natura 2000 są objęte ścisłymi regulacjami, a wszelkie działania mogące pogorszyć stan siedlisk lub gatunków są zakazane. Nielegalne składowanie odpadów w takim miejscu może skutkować wysokimi karami, a przede wszystkim trwałym zniszczeniem przyrody.

Paniowice


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry