Pierwszy reportaż o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią

Pierwszy reportaż o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Pierwszy reportaż o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią

Teresa od trzech dni leży na szpitalnym SOR-ze. Nie w wygodnym łóżku, ale na wózku transportowym, do którego jest przywiązana pasami. Szpital nie dysponuje łóżkami o nośności powyżej 120 kg, a Teresa waży znacznie więcej. Jej ciało, okryte jedynie cienkim prześcieradłem, jest wystawione na ciekawskie spojrzenia przechodniów, którzy przychodzą, by popatrzeć, pośmiać się, a nawet zrobić zdjęcie „wielorybowi”. W jej plecy wbija się deska ratownicza, której nikt nie usunął po przewiezieniu jej karetką.

Pierwszy reportaż o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią Wydawnictwo RM.pl

„Wieloryby”, „hipopotamy”, „słonie” – tak często nazywają ich ludzie. Osoby ważące 200, 300, a nawet więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna w Polsce. Nie ma dokładnych danych, ilu ich jest, ale liczba ta stale rośnie. Jak żyją, nie opuszczając przez lata domu? Kim są ich opiekunowie? Dlaczego otyłość to choroba apolityczna i ekumeniczna? Co dzieje się w organizmach osób z otyłością skrajną? Ile jedzenia potrzebują, aby nie czuć głodu? A także, ilu polskich żołnierzy trzeba by odchudzić i co muszą robić firmy pogrzebowe, aby godnie pochować zmarłych z otyłością skrajną?

Poruszający, napisany z wnikliwością i empatią reportaż „My, skrajnie otyli” to pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka, w której Polacy chorzy na otyłość skrajną opowiadają o swoim życiu. Specjaliści próbują dociec, jak to się dzieje, że u niektórych z nas otyłość rozwija się do tak krańcowej postaci, że nas zabija.

Autorka reportażu, Magdalena Gajda, jest pierwszą polską Społeczną Rzeczniczką Praw Osób Chorych na Otyłość i liderką krajowego ruchu na rzecz obrony praw człowieka, praw obywatelskich i praw pacjenta osób chorych na otyłość. Gajda jest Członkinią Założycielką Europejskiej Koalicji na rzecz Osób Żyjących z Otyłością (European Coalition for People living with Obesity) i międzynarodową ekspertką ds. przeciwdziałania dyskryminacji, stygmatyzacji i wykluczeniu osób chorych na otyłość. Jest jedyną Polką uhonorowaną nagrodą Bakken Invitation Award, przyznawaną osobom, które dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskały zdrowie i działają społecznie.

Gajda, chorująca na otyłość od dzieciństwa, przeszła przez wszystkie metody leczenia tej choroby, w tym dwie operacje bariatryczne. Jej najwyższa waga to 152 kg, obecna – 55 kg. Zawodowo jest dziennikarką, reportażystką, scenarzystką, specjalistką PR, ds. CSR, komunikacji społecznej i storytellingu, podcasterką i szkoleniowcem. Od 2003 r. związana jest z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób chorych i z niepełnosprawnościami.

Czytaj dalej

Powiązany temat

Gajda jest autorką blisko czterech tysięcy publikacji medialnych oraz książek i poradników o tematyce zdrowotnej i dotyczącej różnych obszarów życia osób z niepełnosprawnościami. Prywatnie malarka, Mistrzyni Mandali w technice puentylizmu na poziomie światowym, właścicielka Atelier Mandali i Puentylizmu MADO DOT ART.

Reportaż „My, skrajnie otyli” to nie tylko poruszająca lektura, ale także ważny głos w dyskusji o prawach osób chorych na otyłość skrajną. Pokazuje, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, aby zapewnić im godne życie i leczenie w Polsce.

Polecamy Książkę w wydawnictwie RM [zobacz]


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry