Pierwszy start, pierwszy triumf – Rovanpera najlepszy w ORLEN 80. Rajdzie Polski

Written by on 30/06/2024

Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) zwyciężyli w ORLEN 80. Rajdzie Polski, siódmej rundzie mistrzostw świata, z przewagą 28,3 s nad zespołowymi kolegami Elfynem Evansem i Scottem Martinem.

Trzecie miejsce zajęli Adrien Fourmaux i Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 Hybrid), tracąc do liderów 42,7 s.

Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1), liderzy mistrzostw świata, ukończyli na czwartej pozycji (+1:10,8 s).

PZM/ORLEN 80. Rajdzie Polski

Szybkie tempo na mazurskich szutrach

Rajd Polski był w tym roku czwartą rundą na szutrze, ale najszybszą z dotychczasowych. Triumfatorzy pokonali trasę z średnią prędkością niemal 120 km/h, w porównaniu do rajdów w Kenii, Portugalii i Sardynii, gdzie średnie prędkości wynosiły odpowiednio 102, 91 i 86 km/h.

Nagłe zmiany w składzie

Rovanpera i Halttunen początkowo nie mieli startować w rajdzie. Zostali powołani w ostatniej chwili po wypadku Sebastiena Ogiera i Vincenta Landais. Mimo krótkiego czasu na zapoznanie się z trasą, Finowie odnieśli trzynaste zwycięstwo w mistrzostwach świata.

Kluczowe momenty rajdu

Początkowo plasowali się na siódmym miejscu po pierwszym oesie, a po piątkowej pętli byli na czwartym miejscu, tracąc 14,2 s do liderów. W piątkowe popołudnie rozpoczęli atak, kończąc dzień na drugim miejscu, tuż za Andreasem Mikkelsenem i Torsteinem Eriksenem (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid).

Sobotnie odcinki dominowali, wygrywając sześć z siedmiu prób, kończąc dzień z przewagą 9,4 s nad Mikkelsenem i 16,1 s nad Evansem.

Punktacja w nowym formacie

W nowym formacie punktacji WRC, Rovanpera i Halttunen zdobyli łącznie 27 punktów za zwycięstwo, co znacznie poprawiło ich pozycję w klasyfikacji generalnej. Tanak i Jarveoja, mimo wczesnych problemów, wygrali dwa z czterech niedzielnych oesów, zdobywając komplet punktów za triumf w finałowym etapie rajdu.

Podsumowanie kategorii WRC2 i WRC3

W kategorii WRC2 zwyciężyli Sami Pajari i Enni Malkonen (Toyota GR Yaris Rally2), a w WRC3 – Diego Dominguez Jr. i Rogelio Penate (Ford Fiesta Rally3), pokonując Jakuba Matulkę i Daniela Dymurskiego o zaledwie 2,9 s.

ORLEN 80. Rajd Polski okazał się pełen emocji, niespodzianek i dynamicznej walki, przyciągając zawodników z całego świata i dostarczając niezapomnianych wrażeń kibicom.