Silne państwo, silna armia, silne sojusze – Kosiniak-Kamysz o strategii bezpieczeństwa Polski i Europy

defence24 days54501216425 4093f562d6 c
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

„Nie ma innej strategii na rzecz bezpieczeństwa niż silne społeczeństwo, silna armia i silne sojusze” – mówił w Warszawie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas otwarcia konferencji Defence24 Days. To jedno z kluczowych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa i obronności w Europie Środkowo-Wschodniej, a jego tegoroczna edycja przyciągnęła liderów z ponad 40 krajów.

Wystąpienie szefa MON miało zdecydowany i mobilizujący charakter. Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na fakt, że zagrożenia ze strony Rosji są realne, ale Europa i NATO są gotowe im przeciwdziałać. – „Jesteśmy po dobrej stronie mocy, po stronie dobrych ludzi, których zawsze jest więcej” – podkreślił w emocjonalnym wystąpieniu.

ReArm Europe i współpraca regionalna

Podczas panelu „Nowe fundamenty systemu obronnego” Kosiniak-Kamysz przedstawił konkretne inicjatywy: Polska przesuwa 26 miliardów złotych z Krajowego Programu Odbudowy na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. W przygotowaniu są także nowe ustawy: o produkcji amunicji i strategicznych inwestycjach zbrojeniowych. Mają one znacząco skrócić procesy administracyjne dla inwestycji w obronność.

Wicepremier wskazał również na potencjał wspólnych zakupów sprzętu wojskowego przez państwa regionu, takie jak systemy Piorun czy pojazdy Baobab i Borsuk. – „Musimy tworzyć konsorcja zakupowe. Wschodnia flanka NATO, państwa bałtyckie, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Rumunia – wszyscy musimy współpracować” – mówił.

Reklama
Reklama
Reklama

Czytaj dalej

Powiązany temat

Reklama

Tarcza Wschód i przemysł zbrojeniowy

Wiceszef MON Cezary Tomczyk zaprezentował założenia programu Tarcza Wschód, który obejmuje trzy komponenty: infrastrukturę fizyczną, technologie innowacyjne (jak systemy antydronowe) oraz wymiar społeczny. Z kolei wiceminister Paweł Bejda poinformował o podpisaniu umów z 81 firmami zbrojeniowymi na łączną kwotę 350 mln zł, a w przyszłym roku planowane są wydatki przekraczające pół miliarda złotych.

Wiceminister Stanisław Wziątek podczas wystawy sprzętu wojskowego podkreślał znaczenie partnerstwa międzynarodowego. – „Bez dobrze wyszkolonego i wyposażonego wojska nie osiągniemy bezpieczeństwa. Kluczem są także nowoczesne technologie i rozwój przemysłu obronnego” – zaznaczył.

[Best_Wordpress_Gallery id=”248″ gal_title=”DEFENCE24 DAYS”]


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry