Świdnica modernizuje urzędy dzięki funduszom unijnym. Kolejny krok w stronę zielonego miasta

urząd stanu cywilnego świdnica
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Słowa kluczowe: Świdnica, termomodernizacja, urząd miejski, fundusze unijne, BUDOM, efektywność energetyczna, modernizacja budynków publicznych, Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, Beata Moskal-Słaniewska

Miasto Świdnica wybrało wykonawcę prac modernizacyjnych dla dwóch kluczowych budynków administracyjnych – Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego. Przetarg wygrała wrocławska firma BUDOM Sylwia Szerłomska-Zdziebło, której oferta opiewa na ponad 10,38 mln zł. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana jeszcze w maju.

Jak informuje magistrat, inwestycja jest współfinansowana z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027, z którego pozyskano około 8 milionów złotych. Pokryją one niemal 80% kosztów kwalifikowanych.

Kompleksowa modernizacja z myślą o mieszkańcach

W ramach prac przewidziano nie tylko klasyczne działania termomodernizacyjne, jak docieplenie ścian i dachów, wymiana okien i drzwi, czy modernizacja pokryć dachowych. Budynek USC wzbogaci się również o instalację fotowoltaiczną i energooszczędne oświetlenie. Z kolei w gmachu magistratu zostaną odrestaurowane kamienne portale wejściowe oraz schody.

Co istotne – mimo prowadzonych robót, obie instytucje pozostaną dostępne dla mieszkańców, a wykonawca ma obowiązek zapewnić ciągłość ich funkcjonowania.

Czytaj dalej

Powiązany temat

Prezydent: oszczędność i komfort

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska podkreśla znaczenie tej inwestycji nie tylko w kontekście ekologii, ale również wygody użytkowników i obniżenia kosztów utrzymania:

– Efektem, na którym bardzo nam zależy, będzie znaczne ograniczenie zużycia energii, zwłaszcza tej potrzebnej do ogrzania obiektów – komentuje prezydent Świdnicy. – Dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych możemy systematycznie podnosić standard budynków i dbać o jakość przestrzeni publicznej.

Szerszy plan: 60 milionów na modernizacje

Jak ujawnia miasto, obecna inwestycja to część szerszego programu modernizacji. Dotąd Świdnica pozyskała ponad 28 mln zł na modernizację dwunastu budynków, w tym SP nr 4 i dziewięciu obiektów komunalnych. W przygotowaniu są kolejne wnioski – dotyczące pięciu przedszkoli i czternastu budynków komunalnych – o łącznej wartości blisko 30 mln zł.

To dowód, że Świdnica konsekwentnie stawia na zrównoważony rozwój, energooszczędność i nowoczesną przestrzeń miejską.


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry