Miejska Farma na Swojcu

Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Miejska Farma na Swojcu – plony trafią do wrocławskich żłobków

Na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uruchomiono innowacyjny projekt Miejskiej Farmy. Uprawiane tam warzywa, takie jak ziemniaki, buraki, dynie i cukinie, trafią do wrocławskich żłobków, a będą dostarczane za pomocą elektrycznego pojazdu. Nadwyżki plonów zostaną zagospodarowane przez organizację pozarządową Fundacja Mniej Więcej.

Miejska Farma to wspólna inicjatywa miasta Wrocław i Uniwersytetu Przyrodniczego. Obecnie zajmuje blisko trzy hektary, z potencjałem uzyskania do 70 ton warzyw. Prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr, podczas otwarcia podkreślał zaangażowanie uczelni w projekt oraz gotowość do zwiększenia obszaru farmy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Uczelnia dysponuje bowiem aż 300 hektarami terenów, z których część jest już wykorzystywana do innych proekologicznych inicjatyw.

Reklama
Reklama

– „Na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego mamy prawie 300 hektarów terenu. Bardzo się cieszymy, że mała jego część została zagospodarowana przez miasto, że możemy być częścią tego projektu” – mówił prof. Bosy.

Uniwersytet nadzoruje uprawy, dbając o najwyższą jakość plonów zgodnie z metodyką i harmonogramem. Prof. Bosy zaznaczył, że Miejska Farma doskonale wpisuje się w realizowane przez uczelnię Cele Zrównoważonego Rozwoju, promując lokalne rolnictwo i ekologiczną żywność.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podczas inauguracji zaznaczył, że projekt jest dowodem na zaangażowanie miasta w promowanie zdrowego stylu życia i ekologii. – „Wrocław zawsze był miastem innowacji i postępu. Wierzę, że nasz projekt stanie się wzorem do naśladowania dla innych miast w Polsce” – mówił prezydent.

Reklama

Czytaj dalej

Powiązany temat

Reklama
Reklama
Reklama

Dodatkowo, na farmie realizowany jest program aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy programu, których jest obecnie dwudziestu, zdobywają kwalifikacje zawodowe poprzez pracę na farmie. Dr Marta Iwaszkiewicz, dyrektorka Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Swojczycach, podkreśliła, że uczestnicy projektu pomagają także w pielęgnacji ogrodu biocenotycznego oraz przy innych codziennych obowiązkach.

– „Zatrudnione osoby uprawiają warzywa, ale też pielęgnują nasz ogród biocenotyczny i pomagają przy innych, codziennych obowiązkach. To świetni, chętni do pracy ludzie, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Cieszymy się, że u nas zdobywają umiejętności i kwalifikacje zawodowe pozwalające im powrócić na rynek pracy” – mówi dr Iwaszkiewicz.

Miejska Farma to nie tylko uprawy, ale także przestrzeń edukacyjna, do której zapraszane będą dzieci i młodzież szkolna. Jak podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia, projekt jest przykładem cyrkularności, gdzie zdrowe uprawy trafiają na stoły, a nadwyżki są odpowiednio zagospodarowane, dzięki czemu nic się nie marnuje.


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry