Zaufanie na czterech nogach. Wrocławska Straż Miejska i jej konie

Img 3038 edit
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Zaufanie nie zawsze mówi ludzkim głosem. Czasem parska, czasem stuka kopytem o asfalt, a czasem z gracją przemierza parkowe alejki. We Wrocławiu to właśnie koń – i jego jeździec – od niemal 30 lat stoją na straży miejskiego porządku.

Wrocławski Referat Patroli Konnych to nie tylko jednostka Straży Miejskiej – to żywa legenda, w której służba łączy się z pasją, a mundur spotyka się z miękkim chrapaniem końskiego nosa. Zaczęło się skromnie – od śmiałego pomysłu, że koń lepiej niż samochód poradzi sobie z trudnym terenem dolnośląskich wodonośnych łąk. Dziś te patrole są wizytówką miasta.

To partnerstwo człowieka i zwierzęcia w służbie mieszkańców Wrocławia – mówi prezydent Jacek Sutryk, podkreślając znaczenie tej formacji nie tylko symbolicznie, ale i praktycznie.

Pierwsze konie – Ataman, Etat, Krater i Sygneta – pojawiły się w służbie dzięki… Miejskim Wodociągom i Kanalizacji. W 1996 roku zrodziło się z tego coś znacznie większego: szkoła życia w siodle, z początku pod okiem dżokei, potem z doświadczeniem codziennych patroli.

Dziś konne patrole to obecność na imprezach masowych, w parkach i rezerwatach. Ale to też coś więcej – obecność w życiu miasta: w operze, w Orszaku Trzech Króli, przy okazji Wielkiej Orkiestry czy zawodach konnych służb mundurowych. – To nie jest „tylko” służba. To misja – mówi Piotr Kościelny, komendant Straży Miejskiej Wrocławia.

Czytaj dalej

Powiązany temat

Zawody służb mundurowych partynice

Na co dzień konie – Buczyn, Silver, Solaris, Tankred i 3-letni Bursztynowy Księżyc – mają swoje miejsce w stajni na Partynicach. Emerytowany Lotnik odpoczywa już w zasłużonym spokoju, ale pamięć o nim żyje dalej.

Wspólna praca jeźdźców i koni to nie dominacja, ale relacja. To znajomość nastrojów, ulubionych smaków, reakcji na pogodę. To nie jest sport. To zaufanie – wypracowane krok po kroku.

Koń w służbie to coś więcej niż środek transportu – to partner, który reaguje, współpracuje i budzi zaufanie mieszkańców – podkreśla Kościelny.

Dziś tylko Wrocław i Łódź utrzymują patrole konne w Straży Miejskiej. W mieście stu mostów to symboliczna kontynuacja: mostów między człowiekiem i zwierzęciem, między tradycją a nowoczesnością.


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry