PKP Intercity: Inwestycje w nowoczesny tabor i infrastrukturę w 2025 roku

wagony combo pkp intercity
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

PKP Intercity kontynuuje intensywny rozwój taboru oraz infrastruktury. W 2024 roku spółka odebrała 40 nowych lokomotyw oraz 77 zmodernizowanych wagonów, które już kursują po Polsce. Zamówienia na tabor sięgnęły wartości 11,8 mld zł brutto. W 2025 roku przewoźnik planuje odbiór kolejnych 38 nowych lokomotyw oraz 119 wagonów, z czego 95 będzie w wersji COMBO. Ponadto spółka zainwestuje 292 mln zł netto w rozwój infrastruktury.

Więcej komfortowych pociągów

W 2024 roku PKP Intercity powiększyło flotę o 40 lokomotyw wyprodukowanych przez NEWAG S.A. w Nowym Sączu, w tym 25 pojazdów o prędkości 160 km/h i 15 o prędkości 200 km/h. Odebrano również 77 zmodernizowanych wagonów od H. Cegielski – Fabryki Pojazdów Szynowych oraz PKP Intercity Remtrak. Komfort podróży poprawiły automaty vendingowe w 15 wagonach COMBO, oferujące ciepłe i zimne napoje oraz przekąski.

W 2025 roku PKP Intercity zamierza odebrać kolejne 38 lokomotyw o prędkości 160 km/h, z czego 3 już zostały dostarczone w styczniu. Przewoźnik planuje również modernizację 119 wagonów, w tym 95 COMBO, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz rowerzystów.

Inwestycje taborowe o wartości 11,8 mld zł

W 2024 roku PKP Intercity podpisało umowy z polskimi producentami taboru na kwotę 11,8 mld zł brutto. W ramach inwestycji przewidziano zakup:

  • 300 nowych wagonów z możliwością zamówienia kolejnych 150,
  • 63 lokomotyw wielosystemowych (plus opcja na 32 dodatkowe),
  • 35 dwunapędowych zespołów trakcyjnych,
  • modernizację 50 wagonów do standardu COMBO oraz 150 innych wagonów.

Spółka prowadzi również przetargi na zakup 42 piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (z opcją na dodatkowe 30) oraz rozważa zakup pociągów o prędkości 250-300 km/h.

Czytaj dalej

Powiązany temat

Nowoczesne stacje postojowe

Poza nowoczesnym taborem PKP Intercity inwestuje w rozwój zapleczy technicznych. W 2024 roku zakończono modernizację bocznic w Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie powstały m.in. nowoczesne myjnie kolejowe. Całkowity koszt tych inwestycji wyniósł 148 mln zł netto.

W 2025 roku przewoźnik planuje zainwestować 292 mln zł netto w infrastrukturę, obejmując rozbudowę bocznic w Lublinie i Białymstoku o łącznej wartości 130 mln zł. Trwa również postępowanie przetargowe na budowę nowej lokomotywowni w Warszawie. Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeznaczyć 3,2 mld zł na unowocześnienie zapleczy technicznych i bocznic kolejowych, aby sprostać rosnącej liczbie nowoczesnego taboru.

PKP Intercity jest największym polskim operatorem kolejowym, zapewniającym transport pomiędzy dużymi miastami i popularnymi ośrodkami turystycznymi. Spółka dąży do podniesienia standardu podróży i zwiększenia liczby miejsc w pociągach, aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru.

Źródło informacji: PKP Intercity

 


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry