FABRYKA – zespół znany z łączenia rocka z poezją – przypomina swój poruszający album „Sierpień”, upamiętniający Powstanie Warszawskie i jego poetów. To nie tylko muzyczna podróż, ale i głos pamięci – żywy, buntowniczy, pełen emocji.
Zbliżająca się 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to dla zespołu FABRYKA czas powrotu do materiału, który w swojej istocie jest hołdem – nie tylko dla walczących, ale przede wszystkim dla tych, którzy walczyli słowem. Album „Sierpień”, wydany przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i Silver Records, to projekt łączący poezję Kolumbów z energią klasycznego rocka.
Wśród wykorzystanych tekstów odnajdziemy utwory tak wielkich postaci, jak:
Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Tadeusz Borowski, Edward Chudzyński czy Józef Szczepański. To ich słowa, wyrwane z czasu wojny i śmierci, stały się inspiracją dla rockowej formy ekspresji. „Sierpień” nie mówi o historii z patosem – raczej z emocją, dramatem i młodzieńczą gorączką.
„To nowoczesna forma mówienia o historii – bez pomnikowości, ale z autentycznym poruszeniem. To krzyk poety wśród huku bomb, głos młodego człowieka, który ma świadomość końca, a mimo to pisze – i idzie walczyć” – mówią członkowie zespołu.
Czytaj dalej
Powiązany temat
FABRYKA ma w dorobku cztery płyty i dwa minialbumy, ale to „Sierpień” pozostaje najbardziej refleksyjnym i historycznym projektem grupy. Album został wydany także w formie fizycznej, a zainteresowani słuchacze – zarówno ci preferujący pliki cyfrowe, jak i miłośnicy tradycyjnych płyt – mogą sięgnąć po pełną wersję.
Czytaj dalej
Ten temat ma ciąg dalszy
Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

