Po 34 latach pociągi wracają do Przemkowa

Chocianow przemkow trasa kolejowa
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

Po 34 latach pociągi wracają do Przemkowa. Nowa linia kolejowa połączy miasto z Legnicą i Głogowem

Po ponad trzech dekadach komunikacyjnego wykluczenia, Przemków wraca na kolejową mapę Polski. Samorząd województwa dolnośląskiego podpisał umowę z wykonawcą na budowę nowej linii kolejowej z Chocianowa do Przemkowa. Odcinek o długości 18 kilometrów stanie się przedłużeniem trasy oddanej do użytku w 2022 roku i ma być gotowy w 2027 roku.

To inwestycja, która zmieni życie mieszkańców Przemkowa i okolicznych miejscowości. – Konsekwentnie przywracamy połączenia kolejowe na Dolnym Śląsku. Cieszę się, że na kolejową mapę kraju powróci Przemków. Myślimy o Dolnoślązakach i stawiamy na kolej – podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.

Nowa oś komunikacyjna Zagłębia Miedziowego

Budowana linia to część większego planu rozwoju kolei w regionie. Docelowo ma połączyć Legnicę z Głogowem przez Przemków, Niegosławice i Gaworzyce. W efekcie podróżni będą mogli skorzystać z trzech alternatywnych tras między tymi miastami. To szczególnie istotne w kontekście dynamicznego rozwoju Zagłębia Miedziowego.

Czytaj dalej

Powiązany temat

Z czasem chcemy, by po tej linii pojechały pociągi w relacji Legnica – Głogów przez Przemków – zapowiada Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Petla transportowa

Nowe przystanki i większy komfort podróży

Na trasie znajdą się cztery przystanki: dwa w Przemkowie (przy ul. ks. Jana Skiby i przy budynku dawnego dworca Przemków Odlewnia), jeden w Chocianowie (przy ul. Zacisze) i jeden we wsi Wysoka, przy szkole. To rozwiązanie, które ma nie tylko poprawić dostępność komunikacyjną, ale także skrócić czas podróży do Legnicy i uczynić kolej atrakcyjną alternatywą dla samochodu.

W ten sposób czas przejazdu będzie atrakcyjny, a kolej stanie się realną konkurencją dla samochodu – zaznacza Tymoteusz Myrda, radny sejmiku.

Przemków z nadzieją patrzy w przyszłość

Dla lokalnych władz i mieszkańców to spełnienie wieloletnich starań o powrót pociągów. Burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak, nie ukrywa wzruszenia:

To historyczny moment. Przemków kończy z wykluczeniem komunikacyjnym. Mamy piękne tereny i rezerwat przyrody, rozwój turystyki i gospodarki stanie się możliwy. Dziękuję za tę szansę.

Nie bez znaczenia pozostaje też aspekt turystyczny – linia przebiegać będzie w sąsiedztwie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajdują się m.in. unikatowe w regionie ruchome wydmy leśne w okolicach wsi Wysoka.

Nowy rozdział po 34 latach

Ostatni pociąg pasażerski przejechał przez Przemków w 1991 roku, a towarowy dziewięć lat później. Wkrótce jednak miasto znów stanie się stacją na mapie połączeń pasażerskich Kolei Dolnośląskich. Inwestycję o wartości 76 mln zł zrealizuje wrocławska spółka Dolkom. Jej zakończenie planowane jest na 2027 rok.

Marszalek


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry