Spotkajmy się tam, gdzie bije nasze serce

Polonia camp
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

„Spotkajmy się tam, gdzie bije nasze serce” – młoda Polonia z całego świata przyjeżdża do Warszawy na Polonia_Camp 2025

Polonia_Camp 2025: pierwsze światowe spotkanie młodej Polonii – w Warszawie połączy ich język, kultura i przyszłość

Od 17 do 20 lipca na kampusie SGGW w Warszawie spotka się ponad 1000 młodych ludzi z 46 krajów i 6 kontynentów. Łączy ich wspólne dziedzictwo – polskość.

To wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy w historii młodzież polonijna z całego świata zjedzie się do Polski, by nie tylko poznać kraj przodków, ale też budować realne mosty – społeczne, kulturowe i gospodarcze – między sobą a współczesną Polską.

– To będzie święto radości, przyjaźni i polskości – zapowiada marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, która objęła wydarzenie patronatem i osobiście powita uczestników.

Fot. stowarzyszenie wspólnota polska

Czym jest Polonia_Camp?

To czterodniowy festiwal spotkań, wykładów, koncertów i warsztatów, którego celem jest zbudowanie trwałej więzi młodych Polaków mieszkających za granicą z ich ojczyzną. W programie – nie tylko integracja i rozrywka, ale też konkretne propozycje współpracy: networking z przedstawicielami polskich uczelni i firm, prezentacje możliwości stażów, wymian akademickich i rozwoju kariery zawodowej w Polsce.

Historie z sześciu kontynentów

Leticia Zavadzki z brazylijskiego Cruz Machado, nauczycielka i potomkini emigrantów, mówi:
– Mam polskie korzenie i chcę lepiej poznać język i kulturę, które czuję w sobie od dziecka.

Anton Wojewódzki z Mołdawii z kolei marzy o pracy w IT w Polsce, a Marianna Mosz z Chicago – królowa Parady 3 Maja i artystka zespołu „Polonia” – podkreśla:
– Chcę, żebyśmy byli dumni z naszych korzeni i aktywnie budowali wspólnotę.

Reklama

Czytaj dalej

Powiązany temat

Reklama
Reklama
Reklama

To tylko niektóre z setek opowieści, które ożywią przestrzeń kampusu SGGW podczas wydarzenia.

Od Bralczyka po Boeing

Program Polonia_Camp 2025 to mieszanka spotkań z wybitnymi osobistościami – zarówno z kraju, jak i ze świata. Uczestnicy poznają profesora Jerzego Bralczyka, Jerzego Owsiaka czy Agatę Passent, ale też Honoratę Hencel z Boeinga, prezesa CPK Filipa Czernickiego i liderów z sektora kultury, sportu i edukacji. Czeka ich również mecz sędziowany przez Szymona Marciniaka, warsztaty kulinarne z Kubą Kuroniem i koncerty gwiazd: Natalii Przybysz, Justyny Steczkowskiej i L.U.C Rebel Babel Orchestra.

W specjalnej strefie wystawienniczej młodzi uczestnicy znajdą oferty studiów na SGH, UW czy UJ oraz porozmawiają z przedstawicielami instytucji publicznych i organizacji społecznych.

Nowy impuls dla Polonii

Polonia_Camp 2025 to coś więcej niż spotkanie – to nowa platforma komunikacji i współpracy Polonii z krajem. Organizatorzy: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Fundacja Instytut Spraw Publicznych podkreślają, że celem jest inicjowanie trwałych relacji i projektów międzynarodowych.

Chcemy, by Polska była postrzegana nie tylko jako kraj przodków, ale jako realne miejsce do życia, nauki i pracy – podkreślają organizatorzy.

Wydarzenie jest współfinansowane w ramach programu „Senat – Polonia 2025” i ma ambicję stać się cyklicznym punktem kalendarza polonijnego.


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry