LOT z historycznym zamówieniem u Airbusa. 40 samolotów A220 zmieni oblicze polskiego nieba

Airbus a220 100 300 pw lot rendering
Oceń materiał
Radio DTR czyta:
Gotowy do czytania

LOT dołącza do rodziny Airbusa. Polska linia zamawia 40 samolotów A220, z opcją na 44 kolejne maszyny

W ramach oficjalnego ogłoszenia podczas 55. edycji Międzynarodowych Targów Lotniczych w Le Bourget, Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły swoje pierwsze w historii zamówienie na samoloty Airbus – 20 maszyn A220-100 i 20 A220-300. Co więcej, LOT zagwarantował sobie opcję zakupu kolejnych 44 sztuk, co daje możliwość rozbudowy floty aż do 84 nowoczesnych odrzutowców.

„Dzisiejsza decyzja to inwestycja w przyszłość. Samoloty Airbus A220, które zaczną dołączać do naszej floty w 2027 roku, otwierają nowe możliwości rozwoju – to kluczowy filar naszej strategii” – powiedział Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT. Jak dodał, nowe maszyny pozwolą LOT-owi skutecznie konkurować na europejskim niebie, umocnić pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej i przygotować się do roli głównego przewoźnika Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Reklama
Reklama

Airbus A220 – regionalny odrzutowiec nowej generacji

A220 to najnowocześniejszy w swojej klasie samolot odrzutowy dla 100–160 pasażerów, o zasięgu do 6 700 km (3 600 mil morskich). Wariant -100 obsługuje segment 100–135 miejsc, natomiast większy A220-300 jest optymalny dla 120–160 pasażerów. Obie wersje są napędzane silnikami Pratt & Whitney PW1500G, które oferują znacznie mniejsze zużycie paliwa oraz aż 50% mniejszy poziom hałasu względem wcześniejszych generacji.

A220 to także krok w stronę ekologii: już dziś może latać na mieszankach z maksymalnie 50% zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), a do 2030 r. Airbus planuje certyfikację dla 100% SAF.

Reklama

Czytaj dalej

Powiązany temat

Reklama
Reklama
Reklama

Dla LOT-u oznacza to nie tylko nową jakość operacyjną i środowiskową, ale również zupełnie nowe możliwości siatki połączeń. Samoloty A220 zastąpią dotychczasową flotę regionalną przewoźnika.

Le Bourget: nie tylko samoloty, ale też dyplomacja i inwestycje

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, obecny przy podpisaniu umowy, odbył szereg spotkań bilateralnych. Rozmawiał m.in. z sekretarzem transportu USA Seanem Duffy’m oraz francuskim ministrem Philippem Tabarotem. Tematy obejmowały zarówno kwestie współpracy infrastrukturalnej w ramach UE i Traktatu z Nancy, jak i konieczność pozyskania środków na sieć TEN-T (845 mld euro do 2040 roku).

Klimczak podkreślił też potrzebę uczciwej konkurencji w transporcie drogowym, szczególnie w kontekście presji ze strony przewoźników spoza UE.

Na marginesie wydarzenia minister odwiedził również stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej – symboliczny gest w kontekście zaplanowanej misji Polaka, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, na Międzynarodową Stację Kosmiczną.


📰 Śledź nas w
Google News, bądź na bieżąco z regionem

☕ Postaw kawę
Autor: Redakcja Radio DTR
Oceń po lekturze

Czytaj dalej

Ten temat ma ciąg dalszy

Wybraliśmy teksty, które naturalnie prowadzą czytelnika dalej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry